Sorumluluk Sigortaları
Sorumluluk Sigortaları

Sigortalıyı, sigortalının aile bireylerini ya da çalışanlarını çeşitli ihmal durumlarında doğabilecek maddi ve bedensel zararlara karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Farklı çeşitleri bulunan sorumluluk sigortalarının kapsamları imzalanan poliçelerde belirlenir ve sigortalı kişinin sorumlu olduğu olumsuz durumlar sonucunda tazminat hakkı doğan kişilerin karşılaştıkları zarar, poliçe sınırları dahilinde ödenir. Sorumluluk sigortaları; İş yerlerinde oluşabilecek iş kazalarından, ticari ürünlerin görebileceği hasarlardan, meslekikoşullardan doğabilecek hasar hasarlardan, mesleki koşullardan doğabilecek sorumluluklardan zarar görülmemesi amacıyla düzenlenir. Sorumluluk sigortaları iki ana grupta incelenir. 
Kişisel Sormluluk Sigortaları
 
Kişisel sorumluluk sigortaları bireyler tarafından yapılır ve bireysel sorumluluk alanlarını kapsar. Yaşam alanınızda yaptığınız yanlış dekorasyonun komşularınıza zarar vermesi, evinizde çalışan görevlinin misafirlerinizi yanlışlıkla yaralaması, çocukların istemsiz bir şekilde üçüncü şahıslarda bedensel ya da maddi kayıp oluşturması gibi durumlar, kişisel sorumluluk sigortaları kapsamında değerlendirilir.


İş Yeri Sormluluk Sigortaları

İş yeri sorumluluk sigortaları ise iş yerinde ihmal ve tedbirsizlik sonucunda oluşabilecek kaza ve olumsuz durumların doğuracağı maddi yükümlülüğü karşılamayı taahhüt eder. İş yerleri için yapılan sorumluluk sigortalarının türleri ise

İşveren Hukuki Sorumluluk Sigortası: İş yerinde oluşabilecek kazalarda zarar gören çalışanlara karşı işverenin hukuki masraflarını karşılamak amacıyla düzenlenir.

Ürün Sorumluluk Sigortası: Sigortalıya ait iş yerinde üretilen ürünlerin kullanımı esnasında üçüncü şahısların zarar görmesi durumunda oluşabilecek masrafları güvence altına alır.

Mesleki Sorumluluk Sigortası: Avukat, mali müşavir, doktor, iş güvenlik uzmanı, mimar, mühendis gibi meslek erbaplarının mesleki hataları ya da ihmalleri sebebiyle oluşabilecek üçüncü şahıs tazminatlarını karşılar.


Üçüncü Şahıs Hukuki Sorumluluk Sigortası: Sigortalının iş yerinde kaza, ihmal ya da sorumsuz davranma sebebiyle bedensel ya da maddi açıdan zarar vermesi durumunda doğan hukuki prosedürlerin ve tazminat haklarının güvence altına alınmasını sağlar.
Günümüzde, sigorta, lüks olarak algılanmaktan çıkmış ve zaruri hale gelmiştir. Bizlerin yaşamını, sağlığını, malını korumaya yönelik, karşılaşılabilecek her türlü zararı en aza indirmek konusunda güvence veren, ön ödemeli prim sistemine dayalı çalışan sigorta sistemi ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi güvende tutmanıza yardımcı olmak için AOD Sigorta Brokerliği olarak yanınızdayız.
 
Bayar Cd. Gülbahar Sk. Kozyatagi Mah. PS Plaza Kat:2 D:26 Kadıkoy İstanbul
+90 (216) 410 70 00
info@aodbroker.com